Aktualności

12.04.2022

Sympozjum „Tajemnica Oblicza Bożego” w Studium Franciszkańskim w Krakowie


9 kwietnia br. Bracia z naszego seminarium wzięli udział w sympozjum o Bożym Obliczu zorganizowanym przez Wyższe Seminarium Duchowne Braci Konwentualnych. To sobotnie spotkanie połączyło wszystkie nasze gałęzie seminaryjne zrzeszone w ramach Studium Franciszkańskiego.

Punktualnie o godzinie 9.00 gospodarz tego wydarzenia, o. dr Mariusz Orczykowski OFMConv – rektor WSD Braci Mniejszych Konwentualnych w Krakowie, przywitał zebranych gości i rozpoczął wspólne poszukiwanie Bożego Oblicza w naszym życiu, otaczającym świecie, sztuce, literaturze itp.

Pierwszy wykład wygłosił o. dr Paweł Paszko OFMCap – rektor WSD Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Ta konferencja miała podłoże biblijne. Prelegent odpowiadał na pytania: gdzie, kiedy i w jakim kontekście pojawia się Boże Oblicze zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie. Możemy być pewni, że pewnego dnia ujrzymy Boga twarzą w twarz, poznamy Go takim, jakim jest. Na razie jednak, tutaj na ziemi, pozostaje mam poszukiwanie Oblicza Boga.

Następnym prelegentem był o. dr Cyprian Moryc OFM – wykładowca historii sztuki w Studium Franciszkańskim. O. Cyprian skupił się na swoim głównym zainteresowaniu, jakim jest sztuka. Poprowadził nas przez różne przedstawienia Bożego Oblicza występujące w sztuce. Bardzo ważnym dziełem przedstawiającym Chrystusa jest chusta z Manoppello, zwłaszcza że historia jej powstania nie jest do końca jasna i ustalona, a liczne badania coraz bardziej zaawansowanymi metodami stawiają nam jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi.

Po tych dwóch prelekcjach nastąpiła dłuższa przerwa, podczas której zebrani Bracia i goście mogli wspólnie wypić kawę, posilić się czymś słodkim, wymienić poglądy i uwagi na temat wysłuchanych już wykładów.

Ostatnie wystąpienie tego dnia było bardzo franciszkańskie. O. dr Andrzej Zając OFMConv – dyrektor wydawnictwa Bratni Zew, skupił się na Bożym Obliczu w duchowości franciszkańskiej, starając się przedstawić, gdzie św. Franciszek z Asyżu poruszał Jego temat. Było to bardzo ważne z punktu widzenia każdego naśladowcy św. Franciszka zarówno w pierwszym, drugim, jak i trzecim zakonie.

Po zakończenie trzeciej prelekcji miały miejsce pytania, a nawet dyskusje, które poprowadził o. Piotr Bielenin OFMConv. O godz. 12.15 w Bazylice św. Franciszka odbyła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Mariusz Kozioł OFMConv – wikariusz Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali wychowawcy i wykładowcy seminariów w ramach Studium Franciszkańskiego, a także goście z seminarium w Katowicach.

 

Opr. kl. Krzysztof Kamiński OFM

© CRT 2012