Aktualności

24.06.2022

II Piknik Rodzinny ze św. Antonim na warszawskim Mokotowie


W pięknym miejscu, „pełnym” zieleni - Ogrodzie Jordanowskim, przy ul. Jana Bytnara „Rudego” 15A, niedaleko kościoła i klasztoru Ojców Franciszkanów, na warszawskim Mokotowie, odbył się II Piknik rodzinny, którego patronem jest św. Antoni Padewski.

Na II Rodzinny Piknik ze Świętym Antonim zaprosił Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawy oraz o. Gerard Kołatek OFM, proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej. Wśród organizatorów znaleźli się także: Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego, Młodzieżowy Dom Kultury, Służewski Dom Kultury oraz Instytut Polonika.

Imprezę prowadził Szymon Kusarek, wokalista, aktor estrady, autor, konferansjer – krzewiciel humoru i parodii – orędownik polskiej satyry, zafascynowany kabaretem, jak sam mówi: „tym sprzed lat”.

Impreza zgromadziła tłumy, dorosłych i dzieci w różnym wieku. Także i młodzież. Pomimo upału, radość uczestników Pikniku, była widoczna na każdym kroku. Organizatorzy zagwarantowali mnóstwo atrakcji, z których korzystano do wieczora.

Można było posłuchać znakomitej Kapeli Góralskiej „AleGroo”, którą tworzą młodzi artyści z Podhala. Granie i śpiewanie, jest ich pasją. Nie ograniczają się do jednego rodzaju muzyki, lubią eksperymentować. Dlatego też grają muzykę taneczną, rocka i polskie hity, które prezentują w swoich autorskich aranżacjach. Na Pikniku zagrali po raz drugi. Mamy nadzieję, że przyjadą do Warszawy, do naszej parafii kolejny raz.

Ze specjalnym programem, dedykowanym dzieciom, wystąpiła Alicja Jarosz, znana artystka, która prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Sama śpiewa, można powiedzieć, od zawsze. Brała udział w dziecięcych i młodzieżowych festiwalach krajowych i zagranicznych, zwykle je wygrywając. Mając 12 lat brała udział w musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, do libretta Jeremiego Przybory, pt. „Piotruś Pan”. Musical wystawiany był w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Alicja Jarosz zagrała jedną z głównych ról – Wandy. Sukcesem była wygrana w programie „Szansa na sukces” oraz w pierwszym polskim programie „Idol”. Aktualnie pracuje nad dwoma kolejnymi albumami, zarówno dla dzieci i dorosłych. Koncert zaprezentowany podczas II Pikniku Rodzinnego ze Świętym Antonim, jest częścią projektu „Alicja Jarosz Dzieciom”, który obejmuje płytę i autorskie warsztaty wokalne. Projekt ten, jak podkreśla artystka,” powstał z miłości do dzieci i z miłości do muzyki”. Miłość ta była odczuwalna podczas koncertu.

Wystąpiły także zespoły artystyczne dzieci: Grupa musicalowa „Orfeusz” ze Służewieckiego Domu Kultury, do której należą utalentowane muzycznie, tanecznie i aktorsko dzieci ze szkół podstawowych Mokotowa oraz sąsiednich dzielnic. Profesjonalny program artystyczny „Orfeusz” zawdzięcza Marii Szreder, założycielce grupy, jednocześnie kompozytorce, autorce scenariuszy i piosenek oraz instruktorom: Agnieszce Maliszewskiej, która uczy dzieci aktorstwa, Magdalenie Wieczorek, zajmującej się śpiewem i Mirosławowi Woźniakowi, specjaliście od tańca. Grupa „Orfeusz” zaprezentowała się znakomicie.

Z kolei grupa teatralna dzieci z Parafii Matki Bożej Anielskiej, zaprezentowała swoich ulubionych świętych, poprzez strój, piosenkę i wybrane teksty. Przedstawienia przygotowywane są pod okiem siostry Jadwigi ze Zgromadzenia Franciszkanek Niepokalanej, Moniki Bereżańskiej katechetki oraz o. Tomasza Żychowicza OFM, franciszkanina.

„Najważniejsza jest rodzina”, stwierdziły dzieci z klasy 2a Szkoły Podstawowej nr 202 im. 34 Pułku Strzelców Budziszyńskich w Warszawie. Pod opieką Martyny Skiba powstało widowisko muzyczno – teatralne, w ramach którego można było posłuchać najpiękniejszych wierszy i piosenek o rodzinie. Zostały one wykonane w języku polskim i ukraińskim.

Były też konkursy. Ojcowie Franciszkanie przygotowali pytania dotyczące patrona Pikniku – św. Antoniego, historii Parafii Matki Bożej Anielskiej, bł. Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Polski oraz św. Jana Pawła II. Konkurs ten prowadził o. Gerard Kołatek OFM, proboszcz parafii i o. Jacek Biegajło OFM, wikariusz. Było interesująco. Z kolei Rafał Miastowski, burmistrz dzielnicy Mokotów, przewodniczył konkursowi na temat Mokotowa. Obydwa konkursy cieszyły się powodzeniem, nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Jedni i drudzy umieli sobie doskonale pomóc, m.in. zaglądając sprawnie do „ściąg” – smartfonów. Osoby dorosłe, pamiętały początki parafii i nie tylko. Chętnie zgłaszały się do odpowiedzi.

Podczas Pikniku zaprezentowano także sporo atrakcji sportowych, m.in.: judo/karate, sprawnościowy tor przeszkód, rodzinny turniej gier i zabaw zręcznościowych. Zorganizowano również zajęcia plastyczne dla dzieci, zabawy z klockami, rozwiązywanie krzyżówek.

Stworzono również strefę wizażu dla dzieci, która cieszyła się ogromnym powodzeniem, ponieważ dziewczynkom zaproponowane zostały kolorowe warkoczyki wplatane we włosy. Była też rodzinna strefa piknikowa, a w niej namiot typu „pająk”, koce, maty wraz z pufami, klocki drewniane do wspólnej, rodzinnej zabawy, również leżaki.

Na stoiskach parafialnych, którym patronował Caritas, można było posmakować chlebki św. Antoniego, pyszny żurek, ugotowany przez wolontariuszkę Caritas, panią Janinę, którą wspierał dzielnie mąż Stanisław. Hania, przewodnicząca Parafialnego Zespołu Caritas, dbała, by nikomu nie zabrało „jedzonka”. Znakomite ciasta i ciasteczka polecały z kolei panie: Kasia, Monika, Emilka i Joasia. One też mogły liczyć na pomoc swoich mężów. Domowe „słodkości” przygotowane zostały przez niezastąpionych parafian, głównie panie, w gronie tym znaleźli się też i panowie. Cyprian (ministrant wraz z rodzicami), obsługiwał stoisko z dewocjonaliami, wspomagając Siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Niepokalanej. Zachęcał też do nabywania gadżetów, specjalnie wyprodukowanych na Piknik.

Nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji zaprezentowanych uczestnikom Pikniku. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Radość spotkania była widoczna na każdym kroku. Zapewne to zasługa patrona Pikniku, św. Antoniego, dla którego każdy człowiek jest skarbem, także organizatorów imprezy. Kolejne spotkanie – za rok.

Barbara Jelonek
Foto: br. Mariusz Tomana OFM

© CRT 2012