Aktualności

12.11.2022

Misje Święte w Parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie


Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się (Mk 6,50)

Ojcowie Franciszkanie z warszawskiego Mokotowa zaprosili swoich parafian oraz wszystkich zainteresowanych na Misje Święte, które miały miejsce w dniach od 21 do27 października br. Przygotowania do tego religijnego wydarzenia, odbywały się prawie cały rok. Szczególną ich formą była adoracja Pana Jezusa przed Najświętszym Sakramentem, która obywała się przez 9 tygodni.

Prowadzący Misje – o. Emilian Gołąbek OFM i o. Roman Celarek OFM z Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych z Wrocławia oraz ich uczestnicy, szukali odpowiedzi na wiele istotnych pytań, m.in: jak żyć żeby być szczęśliwym, jaka jest nasza wiara, czy jest wiara w naszych rodzinach, w naszej Parafii, a także w naszej Ojczyźnie. Ponadto, misjonarze zachęcali do przyjrzenia się naszym indywidulanym relacjom z Bogiem i odpowiedzenia sobie na pytanie, czy chcę zostać świętym? Co to oznacza? Współcześnie panuje dość powszechne przekonanie, że świętość nie jest modna lub jest nieosiągalna. Czy jest tak na pewno? Ojcowie misjonarze zachęcali do spotkań, rozmów, prosili by podjąć próbę odpowiedzi na wszystkie pytania, które nas nurtują, także do przemyśleń, zatrzymania się, choć na chwilę w tym wyjątkowym czasie wypełnionym modlitwą, spowiedzią świętą i naukami.

Misje Święte rozpoczęto Mszą św., w czasie której proboszcz o. Gerard Kołatek OFM przekazał w sposób symboliczny „władzę” misjonarzom w parafii, wręczając im krzyż, stuły i klucze.

Następnie odprawiona została Droga Krzyżowa, tradycyjnie dla naszej franciszkańskiej parafii, na ulicach osiedla. Prowadzili ją oo. misjonarze, którzy wprowadzili jej uczestników w wyjątkowy nastrój modlitwy. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy tej modlitewnej Drogi, zachęceni przez o. Gerarda, wypowiedzieli przed świątynią, z radością i nadzieją: „dobrze, że jesteś”, kierując te słowa do siebie nawzajem.

Ojcowie misjonarze, zachęcili zarówno młodych jak i dojrzałych wiekowo parafian, do udziału w misyjnych rekolekcjach i wspólnej modlitwie. Podczas nauk, panowała „twórcza” cisza. Odnosiło się wrażenie, że każdy uczestnik był nie tylko wsłuchany w to, co przekazywali kapłani, ale jednocześnie rozważał w ciszy swoje życie. Te wyjątkowe ćwiczenia duchowe, które przeprowadzili ojcowie Franciszkanie z Wrocławia, znakomici kaznodzieje, spowodowały, że nasza mokotowska świątynia, była wypełniona wiernymi. Po ich modlitewnym zaangażowaniu oraz wsłuchiwaniu się w rekolekcyjne nauki, można było zauważyć, że misje stanowiły potrzebny element życia parafialnego dający możliwość umocnienia w trudnym czasie, w jakim przyszło nam żyć. Niemal namacalnie doświadczyliśmy tego, że zawsze możemy liczyć na Boże wsparcie, bo „miłosierdzie zmienia wszystko”, jak twierdził o. Emilian, autor książki pt. „Miłosierdzie zmienia wszystko”.

Z tego niezwykłego czasu mogli skorzystać również najmłodsi, gdyż nie brakowało nauk przeznaczonych specjalnie dla nich. W niedzielnej homilii podczas Mszy z udziałem dzieci, Ojciec Emilian przypomniał nam cel naszej ziemskiej podróży, którą przyrównał do lotu samolotem wzbijającego się coraz wyżej, ku niebu.

W trakcie poniedziałkowych nauk misyjnych, wyjaśnił jak ważne jest budowanie osobistej relacji z Bogiem, który powinien zajmować centralne miejsce w naszym życiu. Komunię Świętą przedstawił jako odpoczynek w ramionach Chrystusa, który w momencie zjednoczenia się z nami w Eucharystii, obejmuje nas i przytula do Serca. Ojciec Misjonarz wskazał nam sposób, w jaki możemy najlepiej okazać miłość Jezusowi. Jest nim rzetelne wypełnianie naszych codziennych obowiązków. Zauważył również, że jedynie osoby, czyli Bóg i bliźni, są godni naszej miłości.

We wtorek podczas Mszy świętej Ojciec Emilian ostrzegał przed spustoszeniem, jakie czyni grzech w sercu człowieka, a z drugiej strony ukazał, jak pięknym jest serce całkowicie oddane Bogu. Następnego dnia dzieci przygotowały rysunki przedstawiające ich wyobrażenie tego, jak wygląda serce, w którym znajduje się niebo. Mogliśmy podziwiać wiele ciekawych prac wykonanych w oryginalny i przemyślany sposób.

Na zakończenie nauk dla dzieci, Misjonarze, w dowód wdzięczności, obdarowani zostali przez najmłodszych różańcem wykonanym z cukierków. Ojcowie odczytali w tym znaku symbol słodyczy, jaka towarzyszy pobożnej modlitwie. Zwieńczeniem Misji Świętych dzieci, było specjalne błogosławieństwo udzielone im przez rodziców. Oby cenna nauka, jaką mogliśmy otrzymać w tych dniach, pozostała z nami przez długi czas i przyniosła obfite owoce.

W ostatnim dniu Misji Świętych, na placu przykościelnym, został poświęcony nowy krzyż, upamiętniający ten wyjątkowy czas modlitwy. Zastąpił on krzyż umieszczony podczas poprzednich misji, które odbyły się 12 lat temu w Parafii Matki Bożej Anielskiej.

Tegoroczne Misje Święte miały także na celu przygotowanie do obchodów 400-lecia krakowskiej Prowincji pw. Matki Bożej Anielskiej OFM oraz 40-lecia Parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie. Jubileusze te odbędą się w przyszłym roku.

Św. Jan Paweł II był pierwszym papieżem misjonarzem. Skąd ten zapał Jana Pawła II do misji? „Od samego początku – mówił papież – mojego pontyfikatu, zdecydowałem się podróżować aż po krańce ziemi, by dać wyraz trosce misyjnej i właśnie bezpośredni kontakt z ludami, które nie znają Chrystusa, przekonał mnie bardziej, jak pilna jest ta działalność”. Zachowajmy słowa te w naszych sercach i postarajmy się być w bezpośrednim kontakcie z Panem Bogiem oraz ze wszystkimi, których znamy lub poznamy.

Szukacie szczęścia? Pamiętajcie, że „szczęście osiąga się przez ofiarę” (Jan Paweł II).

Barbara Jelonek
s. Jadwiga Rorot

Fot.: br. Mariusz Tomana OFM

© CRT 2012