Aktualności

03.12.2022

Przyjęcie do Liturgicznej Służby Ołtarza


W minioną niedzielę, 27 listopada br., w warszawskim kościele Ojców Franciszkanów pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej na Mokotowie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Odbyło się bowiem przyjęcie czterech chłopców do grupy kandydatów na ministrantów oraz jednego do grupy ministrantów.

Uroczystość dokonała się podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 11.00, której przewodniczył proboszcz naszej parafii o. Gerard Kołatek OFM.

Oprócz licznie zgromadzonych wiernych, kandydatów, nowego ministranta oraz ich rodziców, obecni byli także wszyscy członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza naszej parafii, aby wspólnie modlić się w intencji swoich młodszych kolegów, dołączających do ich grona.

Obrzęd przyjęcia nastąpił po homilii, w której o. Gerard wyjaśnił wszystkim zgromadzonym, rolę jaką pełni ministrant podczas sprawowania Eucharystii oraz różnych nabożeństw odprawianych w kościele. Przedstawił spoczywające na ministrantach obowiązki, ale też wskazał na korzyści, które będą czerpali ze służby przy ołtarzu.

Po kazaniu przedstawiciel Liturgicznej Służby Ołtarza – Łukasz Piętka – zwrócił się do Ojca Proboszcza z prośbą o ustanowienie czterech chłopców – Adriana, Jakuba, Wojciecha i Dominika kandydatami na ministrantów, zaś jednego chłopca – Jakuba, ministrantem. Ojciec Gerard pomodlił się w intencji kandydatów oraz nałożył im komże, mające symbolizować czystość ich dusz przy ołtarzu Chrystusa.

Następnie, do grona ministrantów został przyjęty Jakub, który zakończył okres przygotowawczy. Ojciec Proboszcz poinformował go o zadaniach, jakie spoczywają na ministrancie i przyjął do parafialnej Liturgicznej Służby Ołtarza, zwieńczając to nałożeniem na Jakuba komży oraz pelerynki. Po tym obrzędzie udzielił mu specjalnego błogosławieństwa.

Wszystkich chłopców przyjętych do wspólnoty ministranckiej wraz z ich rodzicami, Ojciec Gerard zaprosił na przyjęcie do klasztornej salki, w której świętowano ten ważny dzień w ich życiu. Trzeba się cieszyć, że Liturgiczna Służba Ołtarza, działająca w naszej parafii powiększyła się o kilka osób. Wszystkim jej nowym członkom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w złożonych postanowieniach.

Łukasz Piętka
Fot.: br. Mariusz Tomana OFM

© CRT 2012