Aktualności

07.12.2022

Wprowadzenie relikwii z Groty Świętej Rodziny z Nazaretu do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu


Podczas liturgii Mszy św. w czwartek 1 grudnia 2022 r. do Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu, które nazywamy Polskim Nazaretem zostały wprowadzone relikwie z Groty Świętej Rodziny z Nazaretu. Umieszczony wewnątrz relikwiarza fragment skały pochodzi z domu Świętej Rodziny, którego pozostałości znajdują się w podziemiach kościoła św. Józefa w Nazarecie.

Relikwie z Groty Świętej Rodziny z Nazaretu ze specjalnym certyfikatem zostały przekazane do kaliskiego sanktuarium przez Franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej za zgodą o. Francesco Pattona OFM, kustosza Ziemi Świętej w Jerozolimie.

Inicjatywa sprowadzenia relikwii z Groty Świętej w Rodziny w Nazarecie do Kalisza rozpoczęła się od przywiezienia do Ziemi Świętej jako wotum za Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa kopii obrazu św. Józefa Kaliskiego podczas pielgrzymki diecezjan w listopadzie 2019 r. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. Ówczesny kustosz sanktuarium św. Józefa w Nazarecie o. Bruno Varriano OFM podjął decyzję przekazania do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu fragmentu skały pochodzącego z Domu Świętej Rodziny. Wcześniejszej realizacji przekazania relikwii przeszkodziła pandemia związana z Covid 19, w czasie której pielgrzymowanie w obie strony stało się niemożliwe

Wprowadzeniu relikwii w Kaliszu Franciszkańską Kustodię Ziemi Świętej reprezentuje o. Dariusz Sambora OFM, wicekomisarz Ziemi Świętej w Polsce.

Relikwie zostały przekazane na ręce biskupa kaliskiego Damiana Bryla w obecności ks. prał. Jacka Ploty, kustosza Narodowego Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.

Stała obecność relikwii z Groty Świętej Rodziny z Nazaretu w kaliskim sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu stworzy lepszą okazję do jeszcze głębszego poznania św. Józefa, co pozwoli nam lepiej służyć Chrystusowi na wzór św. Józefa.

© CRT 2012