Aktualności

07.08.2023

Zmarł Brat Dominik Baran OFM (1958 – 2023)


W sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godz. 11.45, w szpitalu wojewódzkim im. św. Ojca Pio w Przemyślu, zaopatrzony sakramentami, w obecności Współbraci, odszedł do Pana śp. br. Dominik Baran OFM. Przeżył 65 lat, w Zakonie 44 lata.

śp. br. Dominik Baran OFM

Śp. br. Dominik Baran OFM, s. Stefana i Anieli zd. Paściak, urodził się 19 lipca 1958 r. w Szczecinie. Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 29 sierpnia 1979 r. w Przemyślu. Pierwszą profesję czasową złożył 30 sierpnia 1980 r. w Przemyślu, zaś 23 listopada 1986 r. w Krakowie śluby wieczyste. Przebywał w klasztorach: św. Kazimierza Krakowie, Krakowie Bronowicach, Koninie, Chełmie, Bieczu, Brzezinach i Przemyślu; pełniąc obowiązki zakrystiana, pomocnika w kancelarii prowincjalnej i ekonoma Domu. Od czerwca 2011 r. należał do Wspólnoty Braterskiej w Przemyślu.

Ceremonie pogrzebowe odbyły się w środę 9 sierpnia br. w naszym kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Przemyślu. O godz. 11.00 odmówiono Różaniec w intencji Zmarłego, o godz. 11.30 celebrowano Mszę św. pogrzebową. Eucharystii przewodniczył arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal, koncelebrowało 29 kapłanów zakonnych i diecezjalnych, m.in.: Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM, nasi byli Prowincjałowie: o. Wacław Michalczyk OFM i o. Jacek Koman OFM, gwardian Wspólnoty o. Cyprian Mazurek OFM, proboszcz o. Tadeusz Pawłowicz OFM, rektor WSD o. Grzegorz Chomiuk OFM, sekretarz Prowincjała o. Mariusz Żychowicz OFM oraz z zagranicy: o. Jonasz Madej OFM z Kamerunu, o. Janusz Wróbel OFM z Austrii i wykładowca w Studium Biblicum Franciscanum oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Jerozolimie o. Piotr Blajer OFM.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Wacław Michalczyk OFM.

W ceremoniach pogrzebowych bardzo licznie uczestniczyli wierni z Przemyśla, krewni śp. br. Dominika (również jego siostra), Bracia z naszej Prowincji – także definitor br. Lucjusz Wrotniak OFM, Siostry zakonne oraz Bracia i Siostry Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Po Eucharystii w swoich mowach pożegnalnych Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM i gwardian o. Cyprian Mazurek OFM podkreślali radość, łagodność i pogodę ducha, uśmiech który mu zawsze towarzyszył oraz miłość Boga i bliźniego śp. br. Dominika.

Ks. abp Adam Szal odprawił obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego.

Po Mszy św. ciało śp. br. Dominika Barana OFM zostało odprowadzone na Cmentarz Główny w Przemyślu i złożone w grobowcu franciszkańskim.

W naszych modlitwach polecajmy Panu Bogu śp. br. Dominika.

R. I. P.

© CRT 2012