Noc Cracovia Sacra 2023 w Sanktuarium św. Kazimierza w Krakowie
W naszym Sanktuarium św. Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej 4 w Krakowie, we wtorek 15 sierpnia br. o godz. 20.15 odbył się premierowy spektakl oratoryjny „I zasadził Bóg ogród w Edenie na wschodzie” w wykonaniu artystów Teatru Loch Camelot i chóru kameralnego Auxilium.
Z Teatru Loch Camelot wystąpili: Barbara Stępniak – Wilk, Kinga Nurkowska, Ewa Świątek, Katarzyna Wrońska, Monika Mazur, Karolina Patla, Stanisław Rzepiela, Łukasz Kozub, Wiktor Kwarciak, Wiktor Kwarciak i Jakub Figus oraz gościnnie Joanna Trafas.
Chór kameralny Auxilium, pod dyrekcją Stanisława Rzepieli, wykonał utwory:
- Charles Villers Stanford – „When Mary”
- Giovanni Pierluigi da Palestrina – „Crux fiedlis”
- Marian Sawa – „In monte oliveti”
- John Tavener – „The Lamb”
- Richard Bennett – „A Good-Night”
- Lajos Bárdos – „Ave Maris Stella”
- Piotr Czajkowski – „Crown of roses”
- Alfred Schnittke – „Gospodi”
Organizatorem „Nocy Cracovia Sacra 2023” był Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy krakowskimi klasztorami i kościołami. Każdej nocy zaplanowano specjalne wystawy, koncerty, spektakle oraz oprowadzanie po najpiękniejszych świątyniach Krakowa. Zwiedzający mieli okazję obejrzeć m.in. rzadkie dokumenty oraz najcenniejsze eksponaty oraz poznać historię krakowskich zakonów.
Koncert w naszym Sanktuarium pw. św. Kazimierza Królewicza zorganizowały Ewa Kornecka i Małgorzata Sularczyk z Fundacji Teatr Camelot. Uczestniczyli w nim jako widzowie nasi Współbracia, m.in. Ojciec Prowincjał i sekretarz Prowincji.
* * * * *
„I zasadził Bóg ogród w Edenie na wschodzie” (Ks. Rdz 2,8)
Ten cytat z Księgi Rodzaju to motto dzisiejszego koncertu. W biblijnym ogrodzie – Raju (Edenie), miejscu niezwykłym, gdzie panowała harmonia między Bogiem i ludźmi oraz ludźmi i przyrodą, istniała niezwykła obfitość wszelkiej roślinności – kwiatów, krzewów i drzew.
Niektóre z owych roślin, jak tradycja mówi „rosnących w rajskim ogrodzie” pojawiły się też w ewangelicznych przekazach i do dziś pełnią symboliczną rolę w tradycji chrześcijańskiej. Wystarczy wspomnieć winorośl, drzewo oliwne, jabłoń, krzew ciernisty (głożyna), wawrzyn – w naszej europejskiej kulturze są nieustająco obecne i „czytelne”. Jest też wiele kwiatów, mających bogatą warstwę znaczeniową – np. róże, lilie, fiołki (podobnie jest z ziołami).
Istnieje też pojęcie siedmiu najważniejszych gatunków roślin biblijnych – Księga Powtórzonego Prawa mówi, że „Bóg prowadził swój lud do ziemi pszenicy i jęczmienia, winorośli, drzewa figowego, drzewa granatowego, oliwki i palmy daktylowej” (por. Pwt 8,8).
Rośliny te są niezwykle często wykorzystywane przez twórców w sztuce sakralnej, we wszystkich dyscyplinach. Niezliczone przykłady z dziedziny poezji, muzyki, malarstwa, rzeźby, architektury (np. roślinne ornamenty, witraże) świadczą o świadomie przeżywanej przez artystów mistyce natury.
(z folderu spektaklu)