Aktualności

10.11.2023

Spotkanie gwardianów i przełożonych domów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych


Jesienią od kilkunastu lat organizowane są, przez Sekretariat Formacji i Studiów Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych, warsztaty dla gwardianów i przełożonych domów.

W tym roku odbywały się one w dniach 6-9 listopada, w Domu Pielgrzyma, w Górze Świętej Anny i zgromadziły ok. 120 braci z pięciu polskich prowincji.

Był to czas spotkania, modlitwy i wymiany doświadczeń oraz pogłębienia swojej wiedzy poprzez wysłuchanie wykładów zaproszonych gości, którzy poruszali zagadnienia związane z posługą przełożeństwa i współczesnymi wyzwaniami Kościoła.

W tym roku prelegentami w pierwszym dniu byli: ks. Wojciech Ignasiak, duszpasterz osób uzależnionych i kierownik Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach, który mówił o ojcostwie Boga i człowieka oraz o sposobach pomocy osobom uzależnionym. O. Piotr Różański SP, rekolekcjonista, psychoterapeuta, obecnie pracujący w Jeleniej Górze, gdzie jest przełożonym wspólnoty zakonnej i kieruje Centrum Kultury Calasanz. W czasie popołudniowego bloku przybliżył temat dylematów posługi kapłańskiej i przełożonego wspólnoty.

W kolejnym dniu o. Tomasz Gaj OP z Dominikańskiego Ośrodka Formacji i Rozwoju Tabgha poprowadził zajęcia o komunikacji przełożonych ze współbraćmi: „Racja czy relacja?” Popołudniu ks. bp Jacek Kiciński mówił o duszpasterstwie obecności dziś, jako wyzwaniu dla życia konsekrowanego.

Warsztaty zakończyły się w czwartek spotkaniem przełożonych ze swoimi Ministrami Prowincjalnymi.

za: https://www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/spotkanie-gwardianow-i-przelozonych-domow-konferencji-polnocnoslowianskiej-ofm-2-136104/

więcej zdjęć na: https://1drv.ms/f/s!AqUF1aP8NyIvgqNyvgFB7YBJtkOsEw

Minister Prowincjalny i przełożeni Wspólnot nawiedzili modlitewnie grób śp. o. Paschalisa Kwoczały OFM, wieloletniego komisarza krakowskiego Komisariatu Ziemi Świętej, znajdujący się na cmentarzu przykościelnym na Górze św. Anny.

© CRT 2012