Aktualności

13.11.2023

Amberg – odpust ku czci. św. Marcina


W liturgiczne wspomnienie św. Marcina (11 listopada), swoje patronalne święto obchodzi wspólnota parafialna w Ambergu w Niemczech, do której należy klasztor i sanktuarium Mariahilfberg, w którym posługują Bracia z naszej Prowincji.

W tym roku cała Wspólnota braterska udała się do bazyliki, by razem świętować odpust ku czci patrona. Obchody rozpoczęły się na rynku miasta Amberg, gdzie odbyło się krótkie przedstawienie o nawróceniu św. Marcina.

Następnie ulicami miasta przeszedł pochód, w którym wzięło udział wiele dzieci i młodzieży z rodzicami, które tradycyjnie niosły zapalone lampy i pochodnie. Jak co roku największą atrakcją pochodu był żywy koń, na którym jechał przez miasto aktor wcielający się w postać św. Marcina.

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w Bazylice pw. św. Marcina, której przewodniczył miejscowy proboszcz w asyście kapłanów z sąsiednich parafii św. Jerzego oraz Trójcy Świętej, które w tym roku świętują 100-lecie powstania lub reaktywowania oraz Braci z klasztoru w Ambergu.

Po Mszy św. w ogrodzie przy domu parafialnym można było wspólnie posiedzieć i porozmawiać przy grzanym winie oraz wzmocnić się tradycyjnymi, bawarskimi kiełbaskami na gorąco.

o. Klemens Świerz OFM

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/basilika.st.martin/?locale=de_DE

© CRT 2012