Aktualności

14.11.2023

Spotkanie rzeczników zakonnych w Kodniu


W dniach 12-14 listopada br. odbyło się spotkanie rzeczników zakonnych przy sanktuarium maryjnym w Kodniu, zorganizowane przez Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Wzięli w nim udział rzecznicy mi.in. z Zakonu Braci Mniejszych OFM, OFMConv., OFMCap., Ojców Oblatów, Marianów, Karmelitów Bosych, Redemptorystów, Pijarów, Saletynów, Jezuitów, a także osoby świeckie reprezentujące inne wspólnoty zakonne.

Był to czas szczerego i otwartego dzielenia się doświadczeniami w posłudze rzecznika oraz poszerzania osobistej wiedzy w zakresie zarządzeniami sytuacjami kryzysowymi.

Gościem specjalnym spotkania był kpt. SG Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, który przedstawił w sposób niezwykle kompetentny warsztat swojej pracy oraz związane z tą służbą wezwania. Obecny świat, którego „sercem codzienności” są media, potrzebuje niezwykłej czujności i rozwagi w ocenie rzeczywistości, a tego też niewątpliwie wymaga „delikatna” praca każdego rzecznika.

Dużo miejsca poświecono dyskusji nad niektórymi kwestiami zawartymi w sprawozdaniu końcowym po pierwszej rzymskiej sesji Synodu o synodalności. Wiele związanych z tym tematów wymaga nadal solidnej refleksji i studium. Szczególnym przedmiotem zainteresowania uczestników była też kwestia ściślejszej współpracy międzyzakonnej w zakresie komunikacji medialnej oraz dalszego rozwoju istniejących już kanałów informacyjnych.

Sesje robocze połączone były z wizytami w miejscach pielgrzymkowych. Poza nawiedzeniem Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, rzecznicy mogli także pomodlić się w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie czy poznać jedyną parafię neounicką na świecie jaka znajduje się w Kostomłotach.

Słowa wdzięczności należą się zarówno gospodarzom miejsca Ojcom Oblatom za ich otwartość oraz życzliwe przyjęcie, jak i organizatorom z Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski na czele z jego rzecznikiem ks. dr hab. Leszkiem Gęsiakiem SJ. Kolejne takie spotkanie odbędzie się w dniach od 19 do 21 maja 2024 roku.

Opr. na podstawie wspólnego Komunikatu Biura Prasowego KEP
o. Eligiusz Dymowski OFM

Naszą Prowincję reprezentował o. Eligiusz Dymowski OFM – Koordynator Medialny (rzecznik), a gospodarzem tegorocznego spotkania był o. Mariusz Bosek OMI – rzecznik sanktuarium maryjnego w Kodniu.

zdjęcia: https://oblaci.pl/2023/11/14/koden-spotkanie-rzecznikow-zakonnych-z-rzecznikiem-kep/

© CRT 2012