Aktualności

02.02.2024

47 spotkanie „Wieliczka - Wieliczanie” Bis!


Dzięki Stowarzyszeniu „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz Klasztorowi Franciszkanów w Wieliczce, w środę 31.01.2024 r. o godz. 16.00, w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, odbyło się kolejne, już 47, spotkanie pod patronatem Burmistrza Wieliczki Artura Kozioła, z cyklu „Wieliczka – Wieliczanie” Bis! Tematem spotkania było: „400 lat (1623-2023) Zakonu Franciszkanów - Reformatów (OFM) w Wieliczce w służbie Bogu i ludziom”.

Spotkanie poprowadziła Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia, a obecni byli na nim min. Minister Prowincjalny o. Krzysztof Bobak OFM, Wikariusz Prowincji o. Norbert Cebula OFM, definitorzy: br. Lucjusz Wrotniak OFM i o. Piotr Gądek OFM, dyrektor Prywatnego Liceum Franciszkanów w Wieliczce o. Piotr Antoniuk OFM wraz z uczniami, gwardian i proboszcz wielickiego konwentu o. Mariusz Tabor OFM oraz licznie przybyli mieszkańcy Wieliczki i okolic.

Po obejrzeniu filmu Ignacego Kowalewskiego o Czcigodnym Słudze Bożym br. Alojzym Kosibie OFM, swoje prelekcje przedłożyli w kolejności:

- dr. hab. inż. arch. Andrzej Gaczoł pt. „Dzieje klasztoru Franciszkanów - Reformatów i kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu na przestrzeni 400 lat”.

- Marcin Perek pt. „Duchowni pochodzący z klasztoru Franciszkanów - Reformatów na przestrzeni wieków”.

Po wysłuchaniu wykładów był czas na wspomnienia, dyskusje i wspólne kolędowanie.

Składamy serdeczne podziękowania za organizację tego wydarzenia, które wpisuje się w zeszłoroczne obchody 400-lecia istnienia i działalności naszej Prowincji zakonnej na ziemiach Polski.

P. G.

© CRT 2012