Aktualności

06.02.2024

Dzień życia konsekrowanego w Diecezji Regensburg w Niemczech


Tradycyjnie już biskup diecezji ratyzbońskiej dr Rudolf Voderholzer zaprasza każdego roku wszystkie osoby konsekrowane z całej diecezji do wspólnej modlitwy i dziękczynienia za dar życia konsekrowanego. Spotkanie odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po uroczystości Ofiarowania Pańskiego.

W tym roku osoby konsekrowane zgromadziły się na wspólnej modlitwie w niedzielę 4 lutego w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Kollegiatstift unserer Lieben Frau zur alten Kapelle). Ciekawostką jest to, iż jest to najstarsze katolickie miejsce kultu w Bawarii (pierwsza kaplica w tym miejscu poświęcona ku czci Matki Bożej została zbudowana już w IX wieku) i jest to jeden z najważniejszych kościołów w Ratyzbonie.

Punktualnie o godzinie 15.00 w obecności wielu osób konsekrowanych i wiernych świeckich rozpoczęły się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem ordynariusza bp. dr. Rudolfa Voderholzera. Za oprawę muzyczną Liturgii Godzin odpowiedzialny był dziewczęcy chór katedralny „Domspatzen” (Mädchenchor der Regensburger Domspatzen) pod kierownictwem Eleny Szuczies.

Biskup dr Voderholzer w homilii podziękował osobom konsekrowanym za ich przykład i świadectwo życia w dzisiejszym świecie i zachęcał do tego, by nie gasić ducha, ale by wiernie trwać przy Chrystusie i być wzorem dla współczesnego człowieka.

We wspólnej modlitwie wzięła udział cała wspólnota braterska z naszego klasztoru w Ambergu oraz bracia ze wspólnoty z klasztoru w Neukirchen b. hl. Blut.

Po zakończonych nieszporach była możliwość spotkania przy kawie. Obecni byli także bp dr Rudolf Voderholzer i bp dr Josef Graf (biskup pomocniczy), by osobiście móc porozmawiać z osobami konsekrowanymi  i podziękować im za pracę w diecezji.

Każdego roku na zaproszenie biskupa odpowiada pozytywnie bardzo wiele zgromadzeń żeńskich i męskich, m.in. przyjeżdżają bracia konwentualni z Prowincji krakowskiej i warszawskiej, bracia paulini czy karmelici, a także siostry zakonne.

Opr. o. Klemens W. Świerz, OFM - Amberg

© CRT 2012