Aktualności

07.02.2024

Świętowanie Jubileuszu 800-lecia Bożego Narodzenia w Greccio w kościele św. Antoniego z Padwy przy ul. Senatorskiej w Warszawie


Każdy jubileusz jest czasem szczególnych błogosławieństw. Dziękując Bogu za to, że możemy żyć w czasach jubileuszy ważnych wydarzeń, które św. Franciszek przeżywał 800. lat temu, chcemy wraz z wiernymi zagłębić się w ich tajemnice i po raz kolejny przyjrzeć się św. Franciszkowi z bliska.

Za nami Jubileusz Radości, jaką Franciszek przeżył z Bożego Narodzenia w Greccio. Śmiało ten Jubileusz można nazwać również Jubileuszem Wywyższenia Ubóstwa, które chciał uświadomić Braciom, pokazując ubóstwo, w jakim rodził się Jezus.

Wielką radością dla naszego kościoła było zrobienie repliki groty w Greccio, gdzie dało się odczuć Franciszkowego ducha.

W radosnym przeżywaniu Jubileuszu pomógł nam szereg muzycznych wydarzeń.

9 stycznia chór Quasi Angeli i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 75 wystawiły jasełka w naszym kościele.

14 stycznia wystąpiły u nas trzy chóry pod dyrekcją Katarzyny Marii Bonieckiej: Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów, Chór Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz Żeński Zespół Wokalny Eufonia. Zespoły wykonały kolędy z całego świata. Na pianinie akompaniował im Grzegorz Sykulski. Koncert poprowadził Tomasz Szymański.

21 stycznia usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu zespołu kameralnego „Res Mirabilis" pod dyrekcją Anny Siciarek. Zespół ten powstał z fascynacji pieśniami polskiego renesansu i baroku. Tworzą go pasjonaci, dla których śpiewanie jest zarówno radością, jak i sposobem na dzielenie się piękną muzyką i kulturą staropolską.

Zamknięcie obchodów Jubileuszu świętowaliśmy w obecności naszego Prowincjała, o. Krzysztofa Bobaka OFM, który odprawił Eucharystię i wygłosił Słowo.

A po niej – koncert, w którym wzięło udział 80. artystów pod dyrekcją Adama Sztaby. Wystąpili: Roksana Węgiel, Gabriela Gąsior, Dagmara i Martyna Melosik, Kuba Zaborski, zespół To i ja, Projekt Uwielbienie oraz chór Una Corda.

Bogu niech będą dzięki za wszystkie błogosławieństwa, jakie zechciał nam dać!

Bracia z Senatorskiej

© CRT 2012