Aktualności

09.02.2024

U Franciszkanów na warszawskim Mokotowie


Wyjątkowe wydarzenia na zakończenie okresu Bożego Narodzenia.

Z całą pewnością wyjątkowym wydarzeniem był niedzielny Koncert kolęd, który odbył się 29 stycznia br. Jego „bohaterami” byli artyści z Chóru „Medicantus” Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie i Orkiestry Stowarzyszenia „Muzyka i Medycyna”. W skład ponad 20-osobowej Orkiestry wchodzą studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz lekarze i zawodowi muzycy. Orkiestrę założyła w 2007 roku Beata Herman, z której inicjatywy w 2009 roku powstał także „Medicantus”. To wyjątkowa artystka i profesjonalistka o bogatym dorobku artystycznym. Jest nie tylko dyrygentką zespołu, ale także „duszą” artystyczną przedsięwzięcia. Śpiew Chóru - ze wspaniałymi, mocnymi głosami sopranistek: prof. Agnieszki Bitner - Fiałkowskiej, Moniki Orlińskiej, dr Marty Gajadhur, sopranu dziecięcego 11- letniego Filipa Shahnazaryan, zdobywcy trzech nagród w Beethoven International Music Competition, oraz tenora Krzysztofa Moczarskiego, przy akompaniamencie dr. Andrzeja Mikulskiego, organisty, pianisty, kompozytora, aranżera współpracującego m.in. z Chórem „Medicantus” i Orkiestrą SM i M - wypełnił fantastycznym śpiewem kolęd kościół oo. Franciszkanów pw. Matki Bożej Anielskiej na warszawskim Mokotowie.

Artyści zaprezentowali utwory z różnych okresów i krajów - znane i mniej znane, w tym kolędy polskie, irlandzkie, amerykańskie, także piosenki bożonarodzeniowe. Jedna z nich: „The Christmas Song”, autorstwa M. Torme i R. Wells, została napisana na … plaży. Artyści, szczególnie Pani dyrygent, zachęcali do wspólnego śpiewania kolęd publiczność zgromadzoną w kościele Matki Bożej Anielskiej oo. Franciszkanów. Był to piękny i radosny koncert, także „leczniczy”. Przy okazji Pani dyrygent zalecała rodzicom, by ich dzieci dużo śpiewały, bo muzyka pełni rolę terapeutyczną, zmniejsza skłonność do zachorowań.

W koncercie uczestniczył m. in. Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Mokotów, inicjator wydarzenia, któremu za koncert i obecność podziękował Proboszcz Parafii  o. Gerard Kołatek OFM.

2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane także Świętem Matki Bożej Gromnicznej, odbyło się uroczyste zakończenie Jubileuszu 800 - lecia zbudowania przez św. Franciszka szopki w Greccio we Włoszech. Z tej okazji, od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku, można było uzyskać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami. Istotne było nawiedzenie świątyni i modlitwa przy żłóbku. Święty Franciszek, natchniony, po pobycie w Ziemi Świętej, zbudował żywą szopkę w Greccio, gdyż to miejsce przypominało mu Betlejem.

Uroczysta Msza św. z okazji zakończenia jubileuszu zbudowania szopki była sprawowana pod przewodnictwem o. Nikodema Gdyka OFM, definitora Prowincji Matki Bożej Anielskiej, komisarza Ziemi Świętej.

Po Mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą szopkę, zbudowaną przez dzieci ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszej Parafii, także spoza Parafii.

Wybór najładniejszych szopek nie był łatwy. Zarówno dzieci, jak i rodzice, włożyli w przygotowanie tych wyjątkowych „dzieł” sporo, serca i pracy, wykazując się ciekawymi pomysłami. Jury przyznało nagrodę główną, którą uhonorowani zostali bracia Alan i Dylan. Z kolei pierwszą nagrodę zdobyło rodzeństwo Oksana i Maksymilian, drugą Hania i Wojciech, trzecią Melania i Filip Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych ufundował Rafał Miastowski Burmistrz Dzielnicy Mokotów, parafia oraz Duszpasterska Rada Parafialna.

Został też nagrodzony o. Nikodem Gdyk OFM komisarz Ziemi Świętej w Polsce, ponieważ podczas homilii, wygłoszonym słowem, zbudował wyjątkowo piękną szopkę. Zaprowadził uczestników Mszy św. do Betlejem, miejsca narodzenia Pana Jezusa.

Podróż po Ziemi Świętej, o. Nikodem, kontynuował w I niedzielę lutego. która w naszej Parafii obchodzona była jako „Dzień z Ziemią Świętą”. Podczas każdej Eucharystii, głosił Słowo Boże. W ramach akcji „Zapal światełko dla Betlejem” można było kupić różnego rodzaju oryginale pamiątki, które stanowią cegiełkę na budowę Polskiej Kaplicy Świętego Józefa na Polu Pasterzy koło Betlejem – wotum i dar naszego narodu. Można było także złożyć dobrowolną ofiarę na pomoc dla chrześcijan na Bilskim Wschodzie.

Barbara Jelonek
Foto: Archiwum Parafii

© CRT 2012