Archiwum wydarzeń

14.12.2017

Zmarł Ojciec Mikołaj Władysław Lechwar OFM (1939 – 2017)


W środę 13 grudnia 2017 r. o godz. 7.30, w klasztorze w Kazimierzu Dolnym odszedł do Pana śp. o. Mikołaj Lechwar OFM. Przeżył 78 lat, w Zakonie 62 lata, jako kapłan 53 lata.

śp. o. Mikołaj Władysław Lechwar OFM

Śp. o. Mikołaj Władysław Lechwar OFM, s. Franciszka i Marii zd. Woleńskiej, urodził się 13 maja 1939 r. w Sowinie (powiat Jasło, diecezja rzeszowska). Do Zakonu Braci Mniejszych wstąpił 29 lipca 1955 r. w Pilicy, pierwszą profesję zakonną złożył 15 sierpnia 1956 r. w Pilicy, profesję uroczystą 15 grudnia 1960 r. w Krakowie. W latach 1958 – 1964 studiował filozofię i teologię w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Juliana Groblickiego w dniu 25 lutego 1964 r. w Krakowie. Pełnił posługę duszpasterską jako gwardian, wikariusz i ekonom Domu oraz proboszcz i wikariusz parafii, katecheta i spowiednik w klasztorach: św. Kazimierza w Krakowie, w Wieliczce, Brodnicy, Bieczu, Zakliczynie, Brzezinach, Chełmie, Krakowie – Bronowicach, Koninie, Włocławku i Kazimierzu Dolnym. W latach 1972 – 73 był prefektem Kolegium Serafickiego w Wieliczce. Od listopada 2004 r. należał do Wspólnoty w Kazimierzu Dolnym.

Uroczystości pogrzebowe, poprzedzone Różańcem w intencji Zmarłego, rozpoczęły się w sobotę 16 grudnia Mszą św. o godz. 13.00 w naszym kościele – Sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jacek Koman OFM, w koncelebrze uczestniczyło 28 księży zakonnych i z dekanatu kazimierskiego, m.in.: miejscowy proboszcz ks. Tomasz Lewniewski, Wikariusz Prowincji o. Rufin Maryjka OFM, były Prowincjał o. Wacław Michalczyk OFM, kustosz Sanktuarium i gwardian o. Eliasz Hetmański OFM, poprzedni gwardiani: o. Artur Machała OFM i o. Konstanty Ciaranek OFM, wicerektor WSD w Krakowie – Bronowicach o. Lucjan Janas OFM, dyrektor Kolegium Serafickiego w Wieliczce o. Krzysztof Bobak OFM, Animator ds. Powołań o. Mariusz Żychowicz OFM i misjonarz z Kamerunu o. Zdzisław Goraj OFM.

Homilię pogrzebową wygłosił o. Jacek Robak OFM, pochodzący z Konina.

W uroczystościach pogrzebowych licznie uczestniczyli wierni z Kazimierza Dolnego, delegacja Straży Pożarnej z Kazimierza, krewni śp. o. Mikołaja – w tym Jego rodzony brat, Bracia i klerycy z naszej Prowincji, Siostry zakonne oraz władze samorządowe i przedstawiciele parafii w Koninie, gdzie Zmarły przed laty posługiwał jako gwardian i proboszcz.

Na zakończenie Mszy św. w swoich mowach pożegnalnych wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina Tadeusz Wojdyński oraz burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula dziękowali za zaangażowanie nie tylko w posługę duszpasterską, ale także za trud i pracę na rzecz lokalnych społeczności, wśród których śp. o. Mikołaj przebywał.

Obrzęd ostatniego pożegnania Zmarłego odprawił o. Jacek Robak OFM.

Po Mszy św. ciało śp. o. Mikołaja Lechwara OFM zostało odprowadzone i złożone w grobowcu franciszkańskim na cmentarzu w Kazimierzu Dolnym.

Polecajmy Panu Bogu śp. Ojca Mikołaja w naszych modlitwach. Niech Bóg wynagrodzi Mu długoletnią ofiarną posługę duszpasterską w Zakonie Braci Mniejszych.

R. I. P.

© CRT 2012